Toimitus: Jämäkkä, terävä ja asiallinen kommentti Alexilta joka ilmestyi alunperin miehen Facebookissa. Pakko jakaa! Sharing is caring.
Rauramon 47-vuotinen ura Sanomilla on päättynyt. Tämän päivän hesarissa (!) häntä lainataan kertomalla, että Sanomien markkinaosuus media-alalla on hänen aikanaan noussut 15%:sta 55%:iin. Ja sitten tulee se nolo jatko. Rauramon mielestä Sanomien suurin uhka on Yleisradio, jonka rahoitusta pitäisi laskea yli puolella. Voiko todella olla, että miehen upea historia kulminoituu eläkkellejäämisen hetkellä vain YLE:n vihaamiseen?
Tämäkö on ollut se heritage, jota Mikael on palkattu jatkamaan? Missä on kunnianhimo digitaalisissa palveluissa, ylivoimaisessa sisältöosaamisessa, journalismissa, Suomalaisen yritysosaamisen näytöstä ulkomailla. Siis jossain positiivisessa ja itse tekemiseen perustuvassa? Murdochin perheellä on ollut medioidensa kautta samanlainen ristiretki BBC:tä vastaan, jossa keinot on käynyt yhä härskimmiksi. YLE:n remontti jäi Mikael Jungnerilta kesken, kun Kepun ja Kokoomuksen politrukit päättivät laittaa sisäsiistin puudelin hoitamaan YLEä.
Remontille on edelleen talossa paikkansa, mutta suunta ei ole alasajo, vaan sama kuin Sanomilla = more value for owners. Lisää arvoa omistajille tuottavaa arvoa monipuolisten sisältöjen muodossa. Ja omistajat olemme me, Suomen kansa. Ja Rauramolle vielä yksi kysymys. Jos 55%:in markkinaosuus ei riitä Sanomille media-alalla (krhm, Kilpailuvirasto), niin paljonko niistä viihdesisällöistä, jotka nyt verorahoilla tarjotaan koko kansalle pitäisi saada Sanomien maksumuurin taakse? En missään tapauksessa vihaile Rauramoa tai Sanomia, mutta tämä YLE-viha on minusta vaan järjetöntä.
@alexnieminen
Kirjoita kommentti